Co nevíte o novozélandském vínu

Za úspěchem pěstování vinné révy na Novém Zélandu stojí mírné mořské klima, nadšení a vášeň místních vinařů, a velmi výrazná charakteristika zde pěstovaných vinných odrůd. Odrůda Sauvignon Blanc pomohla Novému Zélandu se dostat na světovou mapu vinařských oblastí.

Vinice Nový Zéland

 

Na celkové ploše 34 000 hektarů vinic se pěstuje ze 73 % odrůda Sauvignon Blanc. Na zbylých 27 % se pěstují odrůdy červeného vína. Nový Zéland produkuje pouze 1 % celkové světové produkce vína a přesto nabízí řadu kvalitních odrůd.

Od roku 2017 platí na Novém Zélandu zákon, který stanovil zeměpisné označení novozélandských vín. Odpovídá to klasifikaci chráněných zeměpisných označení u nás a v ostatních evropských zemích, kde se pěstuje vinná réva. Nový Zéland je rozdělen do 13 vinařských oblastí, které se rozprostírají zejména na východním pobřeží Severního a Jižního ostrova. 

Historie pěstování vinné révy na Novém Zélandě nemá na první pohled dlouho historii. Tradiční evropské odrůdy jako Sauvignon Blanc nebo Pinot Noir se začali pěstoval teprve od 80. let minulého století. Za první výsadbou vinné révy v roce 1819 na Novém Zélandě stojí anglický misionář a první zmínka o stáčení vína do lahví je pak z roku 1840.

Vinařské oblasti Nový Zéland

V průběhu 60. a 70. let minulého století začali přicházet investice ze zahraničí, především z Austrálie a Spojených států. Díky tomu se výrazně zlepšila kvalita vín a byl dán důraz na produkci lehkých, ovocných, lehce nasládlých bílých odrůd. V posledních desetiletích si většina Novozélanďanů oblíbila suchá vína vyráběná z klasických odrůd jako Sauvignon Blanc, Chardonnay, Pinot Gris a Pinot Noir, které dominují místní produkci. 

Před 30 lety existovalo kolem 100 vinařství na Novém Zélandu. Dnes je to více než 670.